Aktualności

07-03-2008Lasy pozostaną państwowe

W rękach państwa zostanie około 20 spółek o znaczeniu strategicznym, które nie będą prywatyzowane - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. Lasy Państwowe - mimo, że nie są spółką - także znalazły się na tej liście. 

 

Jak poinformował "Puls Biznesu" minister ma już prawie gotowy program prywatyzacji na najbliższe cztery lata. "Trwają ostatnie uzgodnienia koalicyjne. Konsultujemy się też z innymi resortami, które nadzorują część spółek. Prywatyzacja czeka w najbliższych latach wszystkie spółki z wyjątkiem tych, które trafią na listę podmiotów strategicznych, oraz tych, dla których nie byłby to właściwy moment na rozpoczynanie tego procesu" - mówi gazecie minister Grad.

 

Na liście firm, które na pewno pozostaną w rękach państwa znajdują się m.in. Polskie Radio i Telewizja Polska, GazSystem, PSE Operator, Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP), Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), KGHM, PKN Orlen i Lotos, a także Lasy Państwowe.

 

W ramach prac nad nową ustawą, która będzie regulowała przekształcenia własnościowe i nadzór nad państwowymi firmami, powstanie ścisła i jednoznaczna definicja spółki strategicznej. "Sformułujemy ją tak, żeby nie było wątpliwości, jakie podmioty powinny znaleźć się na liście. Lista będzie jedna" - deklaruje szef Ministerstwa Skarbu Państwa.

 

Ekonomiści krytykują ministra za to że chce pozostawić udziały państwa w zbyt wielu firmach. Krytyka nie dotyczy jednak Lasów Państwowych.

 

"W sprawie Lasów nie wypracowaliśmy wspólnego stanowiska, choć w konfederacji przeważa opinia, że jako zasób wspólny powinny pozostać państwowe" - mówi Jeremi Mordasiewicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest podmiotem gospodarki narodowej niebędącym osobą prawną w rozumieniu kodeksu cywilnego. Utworzone jako podmiot na podstawie ustawy z dn. 28 września 1991 r. o lasach, ma na celu reprezentowanie interesów majątkowych Skarbu Państwa w części dotyczącej zasobów leśnych.

 

PGL LP zarządza ponad 78 proc powierzchni leśnych w Polsce. Zasoby drzewne lasów objętych zarządem Lasów Państwowych to około 1,6 mld m sześc. grubizny brutto.

 

Przemysław Przybylski
rzecznik prasowy Lasów Państwowych

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.